top of page
Search
 • Writer's pictureAlžbeta

Ako zvládnuť sviatočné stolovanie s deťmi

Updated: Oct 29, 2022

Blíži sa koniec roka a s ním vianočné sviatky. Každý rok sa tešíte ako si vychutnáte atmosféru pri spoločnom stole, ale v konečnom dôsledku je sviatočné stolovanie jedna veľká naháňačka. Deti všetko chytajú, prekladajú, a dokonca vylejú nápoje či zašpinia obrus skôr ako vôbec začnete. Navyše nedokážu obsedieť ani minútu na jednom mieste. Nezúfajte, nižšie nájdete tipy ako deti na slávnostné stolovanie nielen naladiť, ale si ho aj užiť. A to nielen počas sviatkov.


Na úvod si odpovedzte na jednu otázku. Zvyknete ako rodina spolu sedieť pri jednom stole? Ak áno, pre deti je takýto čas samozrejmosťou. A stačí si ho už len ozdobiť :) Pokiaľ však nie, začnite s tým čo najskôr. Možno ste v detstve spoločné stolovanie doma nezažili ani vy, ale verte mi, spoločný čas pri jednom stole je rovnako dôležitý tak pre deti ako aj dospelých. Dokonca je dokázané, že takéto stolovanie dlhodobo znižuje stres a potláča stavy úzkosti.


Tipy na slávnostné stolovanie s deťmi


 1. Vopred si spolu premyslite tému sviatočného stolovania a vyberte farbu prestierania. Nechajte deti vybrať obrus a obrúsky.

 2. Dajte deťom dôležitú úlohu pripraviť niečo kreatívne, napríklad menovky alebo malé darčeky. Môžete sa pripraviť vopred a priniesť domov na stôl niečo z prechádzky.

 3. Stôl prestrite spolu a postupne naučte deti ako rozložiť príbor a obrúsky.

 4. Nepoužívajte plastové taniere. Od malička používajte porcelánové taniere aj pre deti.

 5. Rozprávajte deťom, že takto strávený čas je pre rodinu dôležitý.

 6. Rozsvieťte sviečku.

 7. Sadnite si k stolu celá rodina naraz. Neodchádzajte od stola pokiaľ všetci nedojedli.

 8. Rozprávajte sa pri jedle.

 9. Choďte deťom príkladom, používajte správne príbor a obrúsok.

 10. Na záver, nechajte deti sfúknuť sviečku.


Hovorí sa, že kuchyňa a stôl sú srdcom domácnosti. Preto sa po jedle neponáhľajte, dokončite rozhovory alebo si zahrajte spoločenskú hru.


K pekne prestretému stolu patrí obrus. Netrápte sa, ak sa zašpiní. Ak však hrozí, že by ho dieťa stiahlo, radšej ho nepoužívajte. Peknú atmosféru môžete vytvoriť aj bez neho. V prípade malých detí môžete plameň sviečky nahradiť LED alternatívou.


Tento článok nemá byť návod, ako docieliť, aby deti jedli. Je o tom, aby bol spoločný čas pri stole pre deti samozrejmosť. Aby ho nebrali ako nutnosť, ale pekný (rodinný) čas. Aby sa nečakalo na špeciálnu udalosť, ale, aby sme si to špeciálne vedeli vyčariť hoci aj každý týždeň. Deti sa učia od rodičov, preto robte pri stole to, čo očakávate od nich a pomôžte im zvládnuť základné pravidlá stolovania. Pre viac nápadov na tému stolovanie sledujte instagram @stolujemdoma a hashtag #stolujemdoma.635 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page