top of page
Search
  • Writer's pictureAlžbeta

Ako vrátiť stolovanie domov

Updated: Oct 29, 2022

Začiatok jari som si predstavovala inak. Nečakala som, že ju budem sledovať len spoza okna. Ako väčšina z nás, aj ja s rodinou zostávam doma. Prvé týždne priali upratovaniu a rôznym výzvam, posledné dni však s prognózami a nedostatkom pohybu cítiť oveľa viac nostalgie.


Každým dňom sa mi viac a viac potvrdzuje aké je spoločné stolovanie dôležité. Neviem ako vy, ale my by sme počas karantény stále len jedli. Čas pri stole však podvedome predlžujeme aj po dojedení. Je podľa vás zbytočné o tom písať? Možno sa budete čudovať, ale len zlomok domácností dokáže spolu stolovať viac ako raz do týždňa, ak vôbec. V rýchlej dobe v akej sme žili ešte pred pár týždňami len málokto čakal pri stole, kým jedlo doje aj zvyšok spoločnosti. Tieto dni nám dávajú príležitosť, aby sa stôl stal opäť centrom domácnosti ako v minulosti.

Stolovanie pre mňa predstavuje súhru viacerých činiteľov. Je to príjemná spoločnosť a príjemné prostredie, jedným slovom atmosféra. Ako začať? Základom úspešného stolovania je poznať svoj inventár. Prečo? Pretože bez toho nikdy neobjavím potenciál, ktorý v sebe skrýva. Tieto dni sú naša príležitosť pretriediť taniere, šálky, poháre, podnosy, príbory, servítky a vôbec pootvárať aj tie skrinky a zásuvky, ktoré obyčajne zostávajú zavreté. Nemalo by však ísť len o upratovanie, triedenie alebo vyhadzovanie. Hľadajte svoj štýl. Máte jedinečnú možnosť vopred si premyslieť kombinácie prestieraní na najbližší obed.


Tri jednoduché kroky na úvod


  1. Ukladajte na seba taniere rôznych veľkostí, misky, šálky, poháre a skúste nájsť kombináciu, na ktorú by ste popri bežných starostiach s varením nemali čas. Možno ste si do teraz vôbec nevšimli ako moderná obedová súprava ladí s tou nekompletnou vintage sadou po babičke. A možno ste úplne zabudli ako ste od mamy priniesli plnú krabicu zabaleného porcelánu.

  2. Pokračujte s rôznymi textíliami čo doma máte. Obrusy, utierky, nevyužité látky. Možno tiež niekde nájdete zabudnutú sadu utierok, ktoré poslúžia ako prestieranie alebo ekologickejší variant k papierovým servítkom. Rozložte si ich, prekladajte, skladajte. Odviažte sa. Oplatí sa pozrieť na veci z inej perspektívy.

  3. Výsledný efekt zjemnite doplnkami. Sviečky, dekorácie, kvety, misy, drevené doštičky, podnosy, vázy rôznych tvarov, ale aj kúsok špagátu, perlový náhrdelník či nostalgické predmety, dodajú výsledku osobný ráz. Na začiatku treba získať istotu v tom čo robím, časom sa nebojte experimentovať.


Ako pripraviť prestieranie v bežný deň?

Najťažšie je začať. Pokiaľ ste do teraz stolovali len počas Vianoc, zvyšok rodiny nemusí vašu snahu hneď pochopiť alebo oceniť. Skúste ísť na to postupne. Prvýkrát pripravte každému tanier na stôl a uložte príbor. Druhýkrát k tomu rozsvieťte sviečku. Tretíkrát pridajte servítky. A sledujte čo sa bude diať.


Ako to mám doma ja?

Nie som eventová spoločnosť a inventár mám značne obmedzený. Môj základ tvorí jednoduchá, veľmi bežná biela obedová súprava. K tomu mám niekoľko vintage tanierov od rodiny, ale aj moderné taniere s hladkou líniou kupované väčšinou v pár kusoch, nikdy nie ako sadu. Obľubujem však misky a šálky a keď dokupujem nové, snažím sa ich nejakým prvkom ladiť s ostatnými. Obrusy mám bavlnené v rôznych rozmeroch, ale v poslednej dobe ich nepoužívam často. Túžim po kvalitnom ľanovom obruse a raz si ho určite kúpim. Niekoľko rokov používam skôr látkové obrúsky, mám dve sady, spolu desať kusov. Kupujem aj papierové servítky podľa ročného obdobia, ale jedno balenie mi vydrží aj niekoľko sezón. Na stole je vždy sviečka a podľa nálady doplnky, ktoré mi v danom okamihu padnú do očí. Často sú to veci z kuchyne ako podložky pod hrniec, drevené doštičky a košíky.


Ako je to u vás? Čo sa vám páči? Jednoliaty výsledok alebo vám nevadí ani hravý miš maš efekt? Napíšte mi, s inventúrou vám rada pomôžem. Chcete doplniť svoj stolovací servis? Pripravím pre vás nákupný zoznam. Neviete si dať rady a chcete konkrétne kroky a inšpirácie z vášho inventáru? Pripravím vám návrh na mieru. Potrebujete len povzbudiť? Pýtajte sa, odpoviem vám na akékoľvek otázky súvisiace so stolovaním. Podľa Wikipédie stolovanie predstavuje aj prípravu a úpravu stola a to je práve jeden zo spôsobov ako udržať našu pozornosť pri jedálenskom stole oveľa dlhšie.

Pre viac nápadov sledujte môj instagram @stolujemdoma a hashtag #stolujemdoma.

150 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page